افزایش دادن انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی

افزایش دادن: انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی ایران مجموعه فعالیت سپاه انصارالمهدی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

در هر دو صورت پیشنهاد درخواست ملاقات رودررو از سوی ترامپ، یک اقدام هوشمندانه سیاسی نبوده چون با مواضع و بیانات ماه های گذشته ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران،

چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

عبارات مهم : ایران

در هر دو صورت پیشنهاد درخواست ملاقات رودررو از سوی ترامپ، یک اقدام هوشمندانه سیاسی نبوده چون با مواضع و بیانات ماه های گذشته ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران، پاسخ منفی طرف ایرانی قابل آینده نگری بوده هست.

عصر کشور عزیزمان ایران – در 6 روز گذشته انتشار خبر درخواست دونالد ترامپ جهت دیدار و گفتگو با حسن روحانی در حاشیه نشست هر سال مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، دامنه دار شده است و مثل توپی در فضای سیاسی و رسانه ای دو طرف در رفت و آمد است.

این عنوان نخستین بار یکشنبه گذشته از سوی “بهرام قاسمی” سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران مطرح شد؛ به گفته این مقام ایرانی ترامپ در حاشیه نشست امسال مجمع عمومی ملل متحد این درخواست را مطرح کرده است ولی با پاسخ منفی طرف ایرانی مواجه شده است است.

چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

یک روز بعد از طرح این موضوع، “سارا سندرز” سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه با خبرنگاران، این عنوان را تکذیب کرد و به خبرنگاران پیگیر قضیه گفت که این ادعا صحت ندارد.

اما در فردای این تکذیب، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادعای مطرح شده است از سوی همتای ایرانی خود را تایید کرد و نشان داد ناهماهنگی بین کاخ سفید ترامپ و وزارت امور خارجه تحت مدیریت “رکس تیلرسون” تا چه میزان است.

در هر دو صورت پیشنهاد درخواست ملاقات رودررو از سوی ترامپ، یک اقدام هوشمندانه سیاسی نبوده چون با مواضع و بیانات ماه های گذشته ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران،

موضوع به همین جا ختم نشد و دو روز بعد از بیانات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روزنامه واشنگتن پست منشتر شدن گزارشی ضمن تایید خبر درخواست ترامپ جهت دیدار با روحانی از جزییات بیشتری در این رابطه پرده برداشت.

این روزنامه به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی نوشت رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی امسال از “امانوئل ماکرون” رییس جمهور فرانسه خواسته تا میانجیگری کرده و عنوان درخواست دیدار و گفتگوی ترامپ با روحانی را به هیات ایرانی حاضر در نیویورک انتقال دهد.

بر اساس گزارش این روزنامه، ماکرون نیز چنین کرده ولی با پاسخ منفی طرف ایرانی مواجه شده است و طرف ایرانی به رییس جمهور فرانسه گفته که فکر نمی کند دونالد ترامپ در پیشنهاد گفتگو صادق و جدی باشد.

چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

به نوشته واشنگتن پست رییس جمهور آمریکا پیش از این نیز از طرف فرانسوی خواسته بوده جهت گفتگو با طرف ایرانی میانجیگری کند ولی طرف ایرانی این پیشنهاد را رد کرده است.

اما ترامپ جهت چه می خواسته روحانی را ببیند؟ در حالی که او در 10 ماه بعد از استقرار در کاخ سفید و حتی در دوران کارزار انتخاباتی با شدیدترین لحن نسبت به کارها و سیاست های جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و برجام – که ماحصل تلاش دیپلماتیک دولت روحانی است- مخالف خوانی کرده است؟

در هر دو صورت پیشنهاد درخواست ملاقات رودررو از سوی ترامپ، یک اقدام هوشمندانه سیاسی نبوده چون با مواضع و بیانات ماه های گذشته ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران،

این پرسش با پاسخ مبهمی در گزارش واشنگتن پست مواجه است.

بر اساس این گزارش ترامپ می خواسته در جریان دیدار با روحانی حرف ها و بیانات تکراری خود در مخالفت با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و سیاست های این کشور در منطقه را به رییس جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران متذکر شده است و به او بگوید دوره عادی سازی روابط واشنگتن – پایتخت کشور عزیزمان ایران که در دوره باراک اوباما شروع شده است و به قرارداد برجام ختم شده، به آخر رسیده و در صورت عدم عوض کردن سیاست های جمهوری اسلامی ایران، آمریکا آماده مقابله با کشور عزیزمان ایران است.

چرا ترامپ می خواسته با روحانی ملاقات کند؟

اما مگر این حرف ها و بیانات و تهدیدها در طی ماه های گذشته به کرات از سوی ترامپ و دیگر مقامات کابینه او راجع به جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران گفته نشده که حالا ترامپ می خواسته در ملاقات دو به دو با روحانی همین مضمون تکراری را انتقال یافته کند!

آن طور که از گزارش واشنگتن پست بر میاید ترامپ در دیدار با روحانی به دنبال طرح عنوان و پیشنهاد تازه و مسایلی از این دست نبوده بلکه می خواسته حرف ها و بیانات به کرات گفته شده است خود را به صورت حضوری و در ملاقات مستقیم با همتای ایرانی خود تکرار کند؛ ادعایی که در صورت صحت و یا سقم دو وجه زیاد ندارد:

1- در صورت صحت این ادعا، این درخواست و این اقدام دولت آمریکا نیز در ادامه سیاست ها و رویکردهای به شدت مشوش و بدون استراتژی معین دولت ترامپ است که نشان از عمق بی برنامگی و به ریختگی قوه اجرایی آمریکاست؛ چون ضرورتی نداشته و ندارد که جهت تکرار یک سری مواضع بارها گفته شده است چنین درخواست ملاقاتی صورت بگیرد و با پاسخ منفی طرف ایرانی مواجه شود؛ چون این گونه از کیسه پرستیژ دولت آمریکا بدون فایده و نشانه مشخص خرج شده است است.

2- ولی در صورت عدم صحت این ادعا و در صورتی که احتمالا هدفی نامشخص در پشت ارایه درخواست این ملاقات بوده باشد؛ در این صورت نیز ادعاها و شعارهای 10 ماه گذشته دولت آمریکا راجع به جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران زیر پرسش خواهد رفت و صداقت دولت ترامپ در اراده جدی در مقابله با جموری اسلامی کشور عزیزمان ایران با تردیدها و پرسش های اساسی روبرو خواهد شد و در این میان متحدان عرب و اسراییلی آمریکا در منطقه دچار تردیدهای جدی از قصد و نیت مهم ترامپ جهت ارایه درخواست دیدار با روحانی می شوند؛ چون در صورتی که هدفی پشت این درخواست بوده باشد این نشانه به احتمال منطقی می تواند ارایه پیشنهاد یک معامله بوده باشد؛ چون تکرار تهدیدها و مواضع گذشته که نیازی به ملاقات رودررو ندارد.

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | حسن روحانی | دولت ترامپ | دولت روحانی | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz