افزایش دادن انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی

افزایش دادن: انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی ایران مجموعه فعالیت سپاه انصارالمهدی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ناگفته‌های فرماندار سرپل‌ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری ، کانکس به همه زلزله‌زده‌ها نمی‌دهیم، گور دسته‌جمعی نداریم

روزنامه شهروند گفتگویی با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب داشته است که ۹ ماه بعد از فرمانداری اش بزرگترین زلزله سال ۲۰۱۷ را تجربه کرد

ناگفته‌های فرماندار سرپل‌ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری ، کانکس به همه زلزله‌زده‌ها نمی‌دهیم، گور دسته‌جمعی نداریم

گور دسته جمعی نداریم/ کانکس به همه زلزله زده ها نمی دهیم/ ناگفته های فرماندار سرپل ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری

عبارات مهم : زلزله

روزنامه شهروند گفتگویی با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب داشته است که ۹ ماه بعد از فرمانداری اش بزرگترین زلزله سال ۲۰۱۷ را تجربه کرد

ناگفته‌های فرماندار سرپل‌ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری ، کانکس به همه زلزله‌زده‌ها نمی‌دهیم، گور دسته‌جمعی نداریم

یک ماه از زلزله کرمانشاه می گذرد، در این مدت چقدر از انتظارات برآورده شده است است؟

اجازه بدهید از شب اول اتفاق جهت شما بگویم. ما قبل از زلزله اصلی، یک زلزله ٤,٥ ریشتری داشتیم که خدا را شکر، همان زلزله باعث شد تا زیاد شهروندان از منزل بیرون بروند، ٢٠دقیقه گذشت تا زلزله مهم رخ داد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که ما تلفات کمی در این زلزله داشتیم، همان زلزله اول بود، در غیراین صورت حجم قربانیان زلزله، اگر از زلزله بم زیاد نبود، کمتر هم نمی شد. ٥دقیقه بعد از زلزله در شهر دوری زدم، دیدم که اطراف مسکن مهر، جمعیت زیادی جمع شده است اند، شاید دو هزار نفر. همان جا متوجه شدم که لوله مهم گاز شکسته و حجم زیادی گاز درحال خارج شدن هست. با مدیر شرکت گاز تماس گرفتم و آنها سریع گاز شهر را قطع کردند. همین هم شد تا ما در شهر هیچ گونه انفجاری نداشته باشیم.

روزنامه شهروند گفتگویی با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب داشته است که ۹ ماه بعد از فرمانداری اش بزرگترین زلزله سال ۲۰۱۷ را تجربه کرد

سری هم به بیمارستان شهر زدم که بشدت آسیب دیده بود و بیماران بیرون از بیمارستان جمع شده است بودند. وضع خیلی بدی بود. با ارتش تماس گرفتیم و از آنها درخواست کمک کردیم تا امنیت بیمارستان تأمین شود و مصدومان زلزله، به پادگان ابوذر انتقال یافته شوند. ارتش هم بلافاصله وارد کار شد و آسایشگاه را جهت انتقال مصدومان تخلیه کرد. در این میان تعدادی از آمبولانس های قزوین از مرز مهران درحال برگشت بودند که به آنها دستور داده شد تا به سرپل ذهاب بیایند. هوانیروز هم بالگردهایش را آورد، نزدیک به ٢٩ بالگرد، مصدومان را به بیمارستان های پایتخت کشور عزیزمان ایران و کرمانشاه انتقال یافته کردند. همین هم شد تا عصر روز دوشنبه، یک روز بعد از زلزله، تمام مصدومان به بیمارستان ها انتقال یافته شوند. همان شب شورای تأمین در حیاط فرمانداری تشکیل شد، ارتش و سپاه و نیروی انتظامی وارد کار شدند و شهر را به سه قسمت کردند. حضور این نیروها موجب شد تا ما در شب اول زلزله، از یک بانک دزدی نداشته باشیم.

سرپل ذهاب چند بانک دارد؟

٩ بانک دارد که هیچ گزارشی از دزدی در آن شب نداشتیم.

در روزهای دیگر چطور؟ چون اعلام کردند از منزل زلزله زده ها دزدی هایی شده است است.

ناگفته‌های فرماندار سرپل‌ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری ، کانکس به همه زلزله‌زده‌ها نمی‌دهیم، گور دسته‌جمعی نداریم

ما در شب اول اتفاق هیچ سرقتی نداشتیم، نه مغازه، نه منزل و نه بانک، ولی مابقی روزها، مثل همه شهرها، دزدی هایی داشتیم. جهت ما شب اول خیلی مهم بود؛ چراکه در آن شرایط اتفاقاتی از این دست زیاد رخ می دهد و سرپل بشدت آشفته بود.

از ساعت های اول بعد از زلزله تقسیم کار به چه صورت بود؟ یعنی به عنوان نمونه در زمینه اقلام امدادی، چه نهادی متولی شد؟

ما ساعت ٧ صبح، کمیته بحران استان را تشکیل دادیم و قرار شد صفر تا ١٠٠ همه اقلام امدادی داخل شهر را ارتش و صفر تا ١٠٠ توزیع اقلام امدادی را سپاه پاسداران در روستاها عهده دار شوند. در همان جلسه مقرر شد تا توزیع چادر و اقلام، به ارتش و سپاه سپرده شود، چراکه آنها نیروی مستقر زیادی در منطقه داشتند. بنابراین همه اقلام امدادی، چه کمک مردمی و چه دولتی، باید تحویل این نیروها می شد تا آنها را توزیع کنند. البته قطعا این کار کم وکسری هایی داشت، ولی تمام مدیران بحران دیده که به شهر ما آمدند، عملکرد ما را به نسبت وسعت اتفاق و مقایسه آن با حوادث مشابه، خوب ارزیابی کردند، می گویند؛ نمره قبولی گرفتید ولی به نظرم نمره قبولی را مردم گرفتند، نه فرماندار.

روزنامه شهروند گفتگویی با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب داشته است که ۹ ماه بعد از فرمانداری اش بزرگترین زلزله سال ۲۰۱۷ را تجربه کرد

منظورتان مردمی هستند که کمک کردند یا زلزله زده ها؟

منظورم ساکنان شهر هست. اینها بیشترین همراهی و صبوری را در این زمینه داشتند. درست است که در اینترنت بعضی از رفتارها پررنگ شد، ولی آن واکنش‌ها مربوط به درصد بسیار کمی از ساکنان بود. مابقی شهرنشین ها و روستانشین ها همراهی خاصی داشتند. واقعا مردم ما خیلی صبور هستند، آنها پیش از این تجربه هشت سال جنگ را داشتند. یک توصیه ای که وجود دارد این است که علی رغم خیلی از شهرها، جمعیت هیچ شهرستانی بعد از جنگ، دو تا سه برابر نشد، جز سرپل ذهاب. اینها مردمی هستند که می خواهند در سرزمین مادری ارزش بمانند. این علاقه منجر می شود تا این جا سریعتر ساخته شود.

ناگفته‌های فرماندار سرپل‌ذهاب از زلزله ۷.۳ریشتری ، کانکس به همه زلزله‌زده‌ها نمی‌دهیم، گور دسته‌جمعی نداریم

الان جمعیت سرپل ذهاب چقدر شده است است؟

٨٦ هزار نفر.

درست هست، یک توصیه ای که راجع به زلزله وجود دارد این است که مردم می گویند آمار کشته ها خیلی زیاد از آماری است که از سوی پزشکی قانونی اعلام می شود. یعنی زیاد از ٦٢٠نفر هست. حتی بعضی می گویند، به دو هزار نفر هم می رسد ولی مسئولان نمی خواهند اعلام کنند.

اصلا منطقی پشت این ماجرا که نمی خواهیم اعلام کنیم، وجود ندارد. چه دلیلی دارد که ما آمار کشته ها را اعلام نکنیم؟ مگر ما عامل کشتن این افراد بودیم؟ این یک اتفاق طبیعی بود. در زلزله بم آمار چند هزار کشته را گفتند، چه اتفاقی افتاد؟ اعلام آمار کشته ها دال بر ضعف یا قوت یک حکومت نیست. نه مزیتی دارد و نه عیبی که نخواهیم اعلام کنیم.

بله، ولی گفته می شود که خیلی از قربانیان در روستاها، به طور مستقیم از سوی اهالی دفن شده است اند، بدون این که گواهی فوت برایشان صادر شود، اینها در آمارها حساب نشده اند که اگر بشوند، تعداد کشته ها زیاد می شود.

آماری که ما از دهیار و شورای دِه گرفتیم، دقیق ترین آمار هست، ولی مسأله ای که وجود دارد این است که پزشکی قانونی بخشی از آمار قربانیان را از بهورزها گرفته، که به نظر من کار اشتباهی کرد، ولی ما از دهیار و شورای روستاها با نام و نشان آمار را گرفتیم که به نظر من تعداد کشته ها چیزی که اعلام می شود نیست و حتی کمتر از آن است.

یعنی این که می گویند نزدیک به هزارنفر در این زلزله کشته شده است اند را رد می کنید؟

بله، با دلیری رد می کنم. به هرحال بعد از زلزله هیجاناتی وجود دارد و شاید عده ای دنبال سوء استفاده های خودشان هستند که آمار را بالاتر اعلام می کنند. ما دلیلی جهت پنهان کاری نداریم.

از بعد از اتفاق در روستاهای کوییک، خبری در ارتباط با دفن های دسته جمعی منتشر شد و اخیرا هم ویدیویی انتشار یافته که در آن از وجود گورهای دسته جمعی خبر می دهند. ماجرا چیست؟

ببینید، گور دسته جمعی وجود ندارد. ماموستای روستای کوییک یا همان امام جماعتشان، بهورز و دهیار هم هست، بعد از زلزله به علت بالابودن تعداد کشته ها که حدود ١٠٥نفر بوده اند، دیگر نتوانسته اند ١٠٥ قبر بِکَنند، به همین علت با بیل مکانیکی آن منطقه را حفر می کنند، قطعات خانوادگی ایجاد می کنند، میان قطعات را با بلوک جدا می کنند، اجساد را داخل قبر می گذارند و خاکشان می کنند. اهالی آن روستاها، تابع فقه شافعی هستند و براساس آداب و رسوم خودشان مراسم خاکسپاری را برپا می کنند. هیچ مشکلی هم با این عنوان ندارند. آقای آزادی که ماموستای کوییک هاست، به ما این اطلاعات را داد و حتی گفت که جهت آنها نماز هم اقامه شده است هست. ٣٦ نفر از دفن شده است ها از اقوام درجه دو و سه خود ماموستا بودند. اگر ایراد داشت این طور دفن نمی شدند. این که می گویند گور دسته جمعی اشتباه هست، این اصطلاح جهت جنایت ها استفاده می شود که اجساد روی هم قرار می گیرند.

درست است من به منطقه رفتم و قبرستان را هم دیدم ولی خود اهالی می گویند که آن شب کسی جهت ثبت فوت این افراد حاضر نشده و اجساد بدون جواز دفن شده است اند؟

در همان محل و حتی قبل از دفن، دکتر ما در محل بوده و جهت قربانیان گواهی صادر کرده هست؛ مشخصات هر جسد هم کنارش ثبت و از سوی نیروهای پاسگاه صورتجلسه شده است هست؛ یعنی در وقت دفن هم پاسگاه حضور داشته، هم دکتر و هم ماموستا که دهیار هم هست.

اما اهالی حرف های دیگری می زنند.

منبع ما ماموستای روستاست. او آمار را به ما داده. ما هم نمی توانیم دنبال مچ گیری باشیم. هنگامی که خودشان با صراحت این را می گویند و حتی مصاحبه می کنند، ما دیگر نمی توانیم کاری کنیم.

قرار نیست نبش قبری شود؟

نه اصلا؛ کاملا مشخص است که در هر قبر چه کسی دفن شده است ولی هنگامی که یک اتفاق رخ می دهد فرد تحت تأثیر مصیبت وارد شده، ممکن است از الفاظی استفاده کند که از آن برداشت های مختلفی شود. به هر حال معانی واژه ها در گویش های متفاوت متفاوت هست. آن کسی هم که آن ویدیو را تهیه و منتشر کرده، کار قشنگی نکرده است.

در کنار این موضوع، در میان مردم مسائلی از قبیل مشاهده شدن نوری قبل از زلزله مطرح هست، با این که در این باره توضیح هایی داده شده است ولی مردم همچنان معتقدند که این نور را دیده اند و اعلام می کنند که زلزله ای در کار نبوده هست.

ببینید در وقت زلزله چند اتفاق افتاد. یکی این که دکل فشار نیرومند ورودی شهر با زمین لرزه افتاد که خودش نور شدیدی ایجاد کرد؛ دستگاه های برقی مهم شهر منفجر شدند و آن هم نوری از خود خارج کرد، در کنار همه اینها هم در حاشیه یکی از کوه ها، بخشی از زمین شکافته شد و تعدادی از درختان سوختند. آن جا هم نوری منتشر شد. در این مدت زمین شناسان زیادی به منطقه آمدند ولی هیچ کدامشان با شک راجع به زلزله حرف نزدند.

یعنی قبل از زلزله نوری در آسمان مشاهده نشده است؟

قبل از زلزله نبود؛ همزمان با آن بود.

با زلزله زده ها که صحبت می شود، بیشترشان از نبود یا کمبود سرویس های بهداشتی و حمام و قطعی برق و سیستم های گرمایشی گلایه دارند. این پرسشها کی قرار است تمام شود؟

در ارتباط با برق، ما تمام تلاشمان را کرده ایم که قطعی نداشته باشیم، به اداره برق هم تذکر داده ایم، به هر حال جهت مردم خیلی سخت است که داخل چادر باشند و با هیتر برقی گرم شوند و در عین حال برقشان هم قطع شود. با وزارت نیرو مذاکره کرده ایم تا برق بعد از قطعی به سرعت وصل شود.

الان خیلی از چادرها، هر شب دچار قطعی برق می شوند.

بله؛ ولی همه شهر این طور نیست، بعضی از محلات به این شکل هستند. هر محله ای که فشار بیشتری بر رویش باشد، با این مسئله مواجه می شود. البته گاهی مردم خودشان هم رعایت نمی کنند و داخل چادر از دو هیتر برقی استفاده می کنند. قرار است سیستم برق شهر تقویت شود. البته ما حالا دلواپس تابستان هستیم، آیا که در تابستان به کولر گازی نیاز داریم.

شما پیش از این انتقادهای زیادی از روند ساخت وساز و آواربرداری در منطقه داشتید، الان وضع به چه صورت است؟

بله، در پی انتقادات ما، استاندار هم تذکر جدی به بنیاد مسکن داد. گلایه ما از کندبودن روند ساخت وساز بود. دوستان در بنیاد مسکن اعتقاد دارند که کار باید با دقت انجام شود، ما می گوییم اکیپ ها را زیاد کنند تا سریعتر به نتیجه برسیم. عنوان مهم این است که از خرداد به بعد، گرمای این منطقه شروع می شود، در فصل گرما ساخت وساز سخت است و زندگی در کانکس و اسکان موقت خیلی سخت می شود. من دلواپس گرمای تابستان هستم تا سرمای زمستان. دغدغه من تابستان است.

قرار است همه چادرها با کانکس ها جایگزین شود؟

خیر. کانکس تنها به افرادی تعلق می گیرد که منزل مسکونی ارزش تخریبی از نوع یک باشد. یعنی منزل هایی که کاملا تخریب شده است و باید از نو ساخته شوند. ما در شهر حدود ٥ هزار واحد مسکونی داریم که کاملا تخریب شده است اند، مابقی افراد باید به منزل هایشان برگردند. قرار است منزل های تعمیری از نوع دو و سه که حدود ٤ هزار و ٣٠٠ واحد هستند، سریعتر تعمیر شوند و پول به حساب مردم واریز شود تا تعمیرات انجام شود. این کار شروع شده است ولی سرعتش خیلی کند هست. بنیاد مسکن وعده داده تا سرعت را زیاد کند. اگر بعد لرزه ها تمام شود و مردم اطمینان کنند تا به زیر سقف برگردند، آینده نگری می کنیم به زودی بیش از ٤ هزار چادر از سطح شهر جمع شود.

چند درصد از منازل سالم هستند؟

حدود ٢٠درصد، ولی مردم به علت بعد لرزه هایی که وجود دارد، هنوز جرأت برگشت به منزل ها را ندارند.

با توضیح هایی که دادید، همه از چادر به کانکس نقل مکان نمی کنند، ولی مردم خودشان بشدت دنبال کانکس هستند.

بله، ولی فقط به مالکانی که منزل هایشان کاملا تخریب شده، کانکس تعلق می گیرد، آنهایی که مستأجر هستند کانکس نمی گیرند، قرار است به آنها پولی داده شود تا منزل اجاره کنند، پول زیاد به درد این افراد می خورد.

یعنی چقدر؟

۵ میلیون تومان. این پول به جای کانکس به آنها داده می شود.

با این پول می توانند جایی را اجاره کنند؟

پیشنهاد من این بود که ما ٥ میلیون تومان را به این افراد بدهیم، دو میلیون تومان هم جهت معیشت و ١٠ میلیون تومان هم وام قرض الحسنه در اختیارشان قرار دهیم، روی هم می شود ١٧ میلیون تومان. از آن طرف هم به مالکان گفتیم تا زمانی که پول ودیعه مستأجر را به او برنگردانند، به آنها نامه معرفی به بانک داده نمی شود.

این پول از کی قرار است پرداخت شود؟

پیشنهاد من این بود که به زودی این کار انجام شود، ولی بنیاد مسکن اعلام کرده از هفته آینده این پول را می دهد.

آن ٥ میلیون تومان همان مبلغ بلاعوضی است که قرار است به زلزله زده ها پرداخت شود؟

نه آن بلاعوض سر جای خودش هست. اگر کسی مالک باشد و منزل اش به طور کامل تخریب شده است باشد، به او هم ٦ میلیون تومان و هم کانکس تعلق می گیرد.

در ارتباط با عنوان کانکس ها، گفته می شود که بعضی ارگان ها جلوی توزیع کانکس های اهدایی مردم را می گیرند. بعضی می گویند که اگر کانکس بدهند، دیگر آن ٥ میلیون تومان داده نمی شود.

واقعیت این است که اگر ما بگذاریم هر کسی یک کانکس بیاورد و هر جا که بخواهد راه اندازی کند، نظم شهری به هم می ریزد. اگر بخواهیم به طور بی رویه به همه کانکس بدهیم، این جا تبدیل به شهری پر از کانکس می شود. الان ١٨ هزار چادر در شهر برپاست، اگر جای اینها را کانکس بگیرد، دیگر جایی جهت ساخت وساز باقی نمی ماند، منطقی هم پشت آن نیست.

تکلیف مدرسه ها چه می شود؟ دیده شده است که دانش آموزان به علت تخریب مدارس در کانکس ها و بعضا در چادر درس می خوانند. حتی تصاویری از نیمکت های آنها در فضای باز انتشار یافته است.

من صراحتا اعلام کردم که موافق حضور دانش آموزان در کلاس های چادری نیستم، استاندار هم در جلسه دو روز پیش قول دادند که ١٥٠ کانکس در حوزه شهری و روستایی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد و دیگر کلاسی در چادر برپا نشود.

الان مهمترین نگرانی که در ارتباط با زلزله زده ها وجود دارد، چیست؟

بزرگترین دغدغه مردم، بحث اسکان موقت و کانکس هست، ولی بزرگترین دغدغه من به عنوان فرماندار، اسکان دایم این افراد است که هرچه سریعتر انجام شود. این کانکس ها در گرمای تابستان جوابگوی زندگی نیست و اگر ساخت وسازها به نتیجه قابل قبولی نرسد، ما دچار مسئله می شویم.

برای ساخت وسازها چقدر برآورد مالی شده است است؟

در شهر سرپل ذهاب ١٢ هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده است اند و در کل شهرستان ٢٧ هزار واحد مسکونی آسیب دیده هست. هنوز آماری از میزان خسارت وارده، به دست نیامده است.

واژه های کلیدی: زلزله | میلیون | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz