افزایش دادن انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی

افزایش دادن: انقلاب مسئولان عبدالله انقلابی ایران مجموعه فعالیت سپاه انصارالمهدی

گت بلاگز اخبار اجتماعی لانه خفاش‌های غارنشین را در غرب کشور، 50 میلیون تومان می‌خرند

سوداگران به جان «خفاش‌ها» در غارهای زنجان، کرمانشاه و کردستان افتاده اند تا آفت به جان زمین‌های کشاورزی و باغ‌های این استان‌ها بیفتد. سوداگران از زمستان گذشته ب

لانه خفاش‌های غارنشین را در غرب کشور، 50 میلیون تومان می‌خرند

لانه خفاش های غارنشین را در غرب کشور، 50 میلیون تومان می خرند

عبارات مهم : ایران

سوداگران به جان «خفاش ها» در غارهای زنجان، کرمانشاه و کردستان افتاده اند تا آفت به جان زمین های کشاورزی و باغ های این استان ها بیفتد. سوداگران از زمستان گذشته به جان خفاش های غارهای معروفی چون سهولان و… افتاده بودند ولی خط و نشان کشیدن محیط زیست شهرستان مهاباد و اطلاع رسانی فعالان این حوزه به جایی نرسید تا دیروز که شرکت حفاظت محیط زیست هم وارد ماجرا شد.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛«طاهره افتخاری» مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی شرکت حفاظت محیط زیست می گوید: «نشر و اشاعه اکاذیب و مطالب غیرعلمی در مورد فواید درمانی و ارزش لانه این حیوانات، یک موج مخرب و بی نتیجه در بین سودجویان و افراد ناآگاه ایجاد کرده که منجر به هجوم و ورود آنها به محل های زندگی این حیوانات شده.» به گفته افتخاری این امر باعث تخریب زیستگاه، بر هم زدن امنیت آن و ایجاد استرس بویژه در فصل زادآوری و ترک و رها کردن فرزند ها به وسیله خفاش ها شده. او از پیگرد قانونی مسببان ترساندن خفاش های کشور عزیزمان ایران خبر می دهد.

«فرحناز آذین» مدیر گروه جانوری موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی هم می گوید از 50 گونه خفاش موجود در کشور عزیزمان ایران تنها یک گونه «میوه خوار» است و مابقی گیاهخوار. به گفته او خاصیت درمانی لانه خفاش ها به خفاش های ومپایر یا خون آشام برمی گردد که جغرافیای محل زندگی آنها امریکاست نه ایران!

لانه خفاش‌های غارنشین را در غرب کشور، 50 میلیون تومان می‌خرند

این گزارش حاکی است تبلیغ تخریب لانه خفاش ها به اینترنت هم کشیده و تبلیغ کنندگان مدعی شده است اند که لانه خفاش ها را تا 50 میلیون تومان خرید و فروش می کنند. ولی به گفته «واحد جمشیدون» فعال حوزه محیط زیست و عضو انجمن دفاع از حقوق حیوانات «کانی به رازان» گونه خفاش های آشنا شده است در این منطقه لانه سازی نمی کنند و به نظر می رسد سوداگران لانه پرندگان دیگر را به جای خفاش ها به متقاضیان می فروشند.

«فاروق سخنور» مدیر اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اعتقاد دارد که فیلم های جعلی انتشار یافته در اینترنت باعث شده است تا بعضی به این نتیجه برسند که ماده ای خاص در لانه خفاش هاست. او می گوید:«کلاهبرداران منشتر شدن فیلمی جعلی و ارائه اطلاعات غلط تلاش دارند از حس کنجکاوی بعضی افراد راحت لوح استفاده کنند و با دروغ قیمتی بودن لانه این خفاش ها، آنها را در دام بیندازند تا مبالغی هنگفت را به امید سود زیاد به آنها بپردازند.»

سوداگران به جان «خفاش‌ها» در غارهای زنجان، کرمانشاه و کردستان افتاده اند تا آفت به جان زمین‌های کشاورزی و باغ‌های این استان‌ها بیفتد. سوداگران از زمستان گذشته ب

او لانه هایی راکه به فروش می رسد دست ساز می داند و تأکید می کند که خفاش ها هیچ گونه «لانه سازی» ندارند. به گفته سخنور، خفاش ها از سقف آویزان می شوند درحالی که سرشان پایین است و شایعه مواد مایع جمع شده است در لانه آنها کاملاً کذب و جهت گمراهی و فریب هست. با وجود این «یوسف محمودزاده» مدیر مجموعه تفریحی، گردشگری غارسهولان مهاباد می گوید: روزانه بیش از 10 نفر به دنبال لانه خفاش ها به غار سهولان می آیند که با برخورد کارکنان غار مواجه می شوند.

اعضای انجمن دفاع از حقوق حیوانات «کانی به رازان» هم می گویند:«این شایعه باعث شده است تا غارتگران زیادی جهت کشف و دستیابی به زیستگاه خفاش ها هجوم ببرند.»«سیدرضا مافی»مدیر مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم هم از حضور سوداگران در غارها و زیستگاه خفاش های این شهر زنجانی خبر می دهد و می گوید: «با تخریب کنندگان زیستگاه خفاش ها برخورد جدی خواهد شد.» مافی، خفاش ها را از عوامل مهم و بافایده جهت کشاورزی می داند و می گوید:«این پرندگان با خوردن آفات محصولات کشاورزی، از نابودی آنها جلوگیری می کنند.»

خفاش ها با پایین نگه داشتن تعداد حشرات، نقش مهمی در کنترل آفات مزارع، باغ ها و حشرات مزاحم جهت انسان دارند. بعضی از آنها نیز در گرده افشانی و انتشار بذر نقش دارند ﻭ با این کار به ترمیم پوشش هاﻯ گیاهى و ﺍحیاﻯ جنگل ها کمک می کنند. بنابراین با توجه به نقش اکولوژیک بسیار مهم این گونه ها در سیستم های حیاتی، حفاظت و مدیریت این گونه ها بسیار حائز اهمیت است.

لانه خفاش‌های غارنشین را در غرب کشور، 50 میلیون تومان می‌خرند

پیش از این «جواد نظام دوست» مدیر هیأت مدیره انجمن غارنوردان و غارشناسان کشور عزیزمان ایران گفته بود: «تداخل انسان و ساخت و ساز در غارها از جمله سهولان به منظور ورود آسانتر گردشگر به آنها به کم کردن جمعیت قابل توجهی از خفاش ها منجر شده است و آفت را به جان مزارع کشاورزی و باغ ها انداخته است.» به نظر می رسد با سوداگری جدید، علاوه بر به خطر انداختن کلونی خفاش ها، باید منتظر خسارت جدیدی به زمین های کشاورزان و باغ ها و تنوع زیستی استان های مورد هجوم سوداگران بود.

سوداگران به جان «خفاش‌ها» در غارهای زنجان، کرمانشاه و کردستان افتاده اند تا آفت به جان زمین‌های کشاورزی و باغ‌های این استان‌ها بیفتد. سوداگران از زمستان گذشته ب

واژه های کلیدی: ایران | مهاباد | حیوانات | حیوانات | کشاورزی | غار سهولان | محصولات کشاورزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz